Chorwacja – Rovinj

Rovinj położony na Istrii nazywany jest miastem artystów. Jak wiele miast na wybrzeżu Istrii, przechodził kolejno w ręce różnych państw. Rovinj był także jednym z pierwszych miast, które doświadczyły panowania weneckiego.

Półwysep Istria, na którym leży, to najbardziej na zachód wysunięta część Chorwacji. Półwysep urzeka swoją urodą. Morze tworzy tu liczne zatoki, które wcinają się pomiędzy białe skały lądu porośniętego sosnowymi lasami. Urokliwe miasteczka półwyspu należą do najpiękniejszych w Chorwacji.

Więcej zdjęć TU

Najstarsza część Rovinja szczególnie pięknie wygląda, gdy patrzy się na nią z odległości. Nad tą częścią miasta dominuje sięgająca 57 metrów wieża katedry św. Eufemii. Wąskie domy Rovinja gęsto zapełniają grzbiet owalnej wapiennej skały. Historyczne centrum miasta otaczał gruby obronny mur. Z siedmiu dawniej istniejących bram, zachowały się tylko trzy.

W środku katedry, za ołtarzem po prawej stronie, znajduje się grób św. Eufemii. Szczątki świętej zostały przywiezione tutaj z Konstantynopola w 800 r.

Wąskie uliczki starówki pełne są małych sklepików i knajpek. Rovinj ma typowo adriatycki, można rzec – pocztówkowy – wygląd. Rovinj zapada także w pamięci jako miasto z ciekawymi sklepami pamiątkarskimi. Trudno znaleźć dwa o podobnym wnętrzu. Można w nich nabyć rzeczy niepowtarzalne, odbiegające od dominującej w Europie chińskiej masówki.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s