Liguria – Genua

Genua leży w północno-zachodniej części Włoch. Jest to stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Liguria.

Miasto jest największym portem morskim Włoch, co ukształtowało jego wygląd i charakter. Trasy wycieczkowe po Genui z reguły rozpoczynają się od domu Krzysztofa Kolumba – zabytkowego budynku będącego XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według przekazów miał spędził swoją młodość wielki żeglarz. Aktualnie znajduje się w nim muzeum z pamiątkami po żeglarzu (na zdjęciu).

DSCF1907

Ciekawostką jest to, że w stolicy Ligurii, na początku XV wieku, powstał pierwszy publiczny bank św. Jerzego (na zdjęciu), jak również wyemitowano pierwsze obligacje komunalne, które pojawiły się w 1270 roku. Spacerując wąskimi, romantycznymi uliczkami miasta można dojrzeć mnóstwo zabytkowych pałaców, które świadczą o wielowiekowej świetności i bogactwie Genui.

DSCF1968

W Genui przyszedł na świat wspaniały wirtuoz skrzypiec, Paganini. W tym mieście urodziło się dwóch, spośród czterech, ojców współczesnych zjednoczonych Włoch – Giuseppe Garibaldi i Giuseppe Mazzini. To imieniem Garibaldiego nazwano jedną z najpiękniejszych ulic starego miasta. Spacerując nią można zachwycać sie przepięknymi, różnokolorowymi, zdobionymi rzeźbami i ornamentami na budynkach. Ta część Genui ma także fantastyczne place z pomnikami bądź fontannami.

Więcej zdjęć TU

W Genui warto zobaczyć średniowieczną bramę miejską Porta Soprana znajdującą się obecnie w centrum miasta. Ponadto Katedrę San Lorenzo. Przy via Balbi wznosi się XVII-wieczny Pałac Królewski rodu Balbi, przebudowany w następnym stuleciu przez Fontanę, który jest twórcą m.in. monumentalnych, podwójnych schodów oraz pięknego, rozległego ogrodu. W pałacu mieści się obecnie Museo di Palazzo Reale. Pałac, wraz z innymi renesansowymi i barokowymi pałacami Genui, został wpisany w 2006 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Genua Le Strade Nuove i system pałaców Rolli.

Turyści nie powinni ominąć Piazza De Ferrari, przy ktorym znajdują się budynki opery i akademii sztuk pięknych, wielka fontanna oraz pomnik Garibaldiego.

Atrakcją miasta jest ponadto Aquarium di Genowa, zbudowane w roku 1992 z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba. Jest to drugi pod względem wielkości obiekt tego typu w Europie. Mieści się w porcie Antico. Zgromadzono w nim 600 gatunków zwierząt: ryb, płazów i ssaków. Akwarium jest nieźle zorganizowane i pomyślane, trudno się zgubić. Największą atrakcją akwarium są delfiny oraz foki, rekiny i pingwiny. Wszystkie zwierzęta oglądamy z poziomu dna, delfiny i pingwiny można zobaczyć też z lądu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s