Euro 2012 – Poznań

Poznań kocha kibiców z Irlandii

Już mecz Irlandii z Hiszpanią, choć przegrany w Gdańsku wysoko przez piłkarzy z Zielonej Wyspy, pokazał, że kibice tego kraju są jednymi z najlepszych wśród państw uczestniczących w EURO 2012. Przegrana 4:0 nie spowodowała u Irlandczyków odwrócenia się od swojej drużyny i nie zniechęciła ich do dalszego kibicowania. Chóralne śpiewy na Baltic Arenie urzekły wielu Polaków, co zostało wielokrotnie zauważone w komentarzach zamieszczanych w mediach i wzbudzały sympatię do kraju, w którym wielu naszych rodaków znalazło w ostatnich latach życiową przystań.

Kolejne dowody miłości Irlandczyków do futbolu i drużyny narodowej widzieli mieszkańcy Poznania, 18 czerwca 2012 roku. Już od wczesnych godzin rannych rzesze fanów w zielonych koszulkach przemierzały ulice stolicy Wielkopolski. W godzinach popołudniowych Poznań stopniowo stawał się coraz weselszy. Grupowe śpiewy gości było słychać nie tylko w pubach starej części miasta i ich okolicy. Odśpiewywanie kibicowskich fraz odbywało się również w poznańskich tramwajach.

Oczywiście eksplozja radości była najbardziej widoczna na poznańskim rynku. Miłe dla Polaków było to, że Irlandczycy często śpiewali – wymawiając poszczególne słowa bardzo czysto – ulubioną pieśń polskich kibiców: „Polska, biało-czerwoni…”

Wspólne śpiewy, fotografowanie się, wspólna zabawa Polaków i Irlandczyków nie były niczym zmącone. Większość fanów piłki  w stosownej porze przeniosła się na stadion przy ulicy Bułgarskiej. Tylko nieliczni pozostali w strefie kibica. Tam jednak miał kto dopingować i cieszyć się udanymi akcjami piłkarzy w zielonych strojach. Sympatie Polaków były tego dnia wyraźne, nikt  nie cieszył się dwoma bramkami strzelonymi  przez Włochów.

Stadion w Poznaniu nie będzie już areną piłkarskich zmagań w trakcie EURO 2012. Pojawiają się pierwsze komentarze na temat korzyści, jakie temu miastu i Polsce przyniosła organizacja turnieju. Wiele osób liczy, że sympatia Irlandczyków do naszego kraju pozostanie i w przyszłości zaowocuje przyjazdami do stolicy Wielkopolski. Poznań i jego mieszkańcy chcieliby bowiem jeszcze nie raz usłyszeć irlandzkie: „Polska…” na swoich ulicach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s