Liguria – Rapallo

Rapallo to malownicze miasteczko, jeden z bardziej znanych ośrodków wypoczynkowych w północno-zachodnich Włoszech. Leży nad Morzem Liguryjskim, na słynnej Riwierze Włoskiej będącej przedłużeniem Lazurowego Wybrzeża.

Początki Rapallo sięgają czasów starożytnych, osada na tym terenie została założona prawdopodobnie przez Etrusków. Jakiś czas później została podbita i przejęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. W zapiskach historycznych pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z X stulecia. Na przestrzeni wieków miasto było najeżdżane i niszczone przez piratów, flotę wenecką, a także okręty Republiki Genui. Ostatecznie na początku XIII wieku zostało zajęte przez Genueńczyków, pod których panowaniem pozostawało do wojen napoleońskich. W połowie XVI wieku zapadła decyzja o budowie nad brzegiem morza warownego fortu, który miał zapewnić miastu ochronę przed nasilającymi się atakami piratów.

Nazwa miasta jest dobrze znana badaczom historii XX wieku. W 1920 i 1922 roku w Rapallo podpisano dwa traktaty pokojowe. Pierwszy regulował spory terytorialne pomiędzy Włochami, a Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Zaś 16 kwietnia 1922 r. Rosja i Niemcy zawarły układ, na mocy którego zrzekły się wzajemnych roszczeń finansowych. W lipcu tego samego roku do umowy dołączono tajny aneks o współpracy wojskowej będący zagrożeniem dla tzw. ładu wersalskiego w Europie.

Rapallo położone jest przy jednej z najpiękniejszych zatok Ligurii. Z jednej strony nad miastem dominują zielone, wysokie szczyty, z drugiej graniczy z lazurowym morzem o krystalicznie czystej wodzie. Wzdłuż morza biegnie promenada, przy której rosną palmy i kwiaty. W nadmorskiej zabudowie dominują kolorowe, typowe dla Ligurii kamienice.

Jednym z głównych zabytków miasta jest Castello sul Mare, czyli Zamek na Morzu. Został wybudowany w 1550 roku przez mieszkańców Rapallo jako średniowieczna twierdza warowna. Dziś odbywają się w nim uroczystości kulturalne i różnego rodzaju wakacyjne imprezy.

Spacerując wzdłuż wybrzeża napotyka się duży port jachtowy. To stosunkowo nowoczesna infrastruktura. Cumują tu zarówno niewielkie łodzie i motorówki, średniej wielkości jachty jak i superluksusowe jednostki zamożnych Włochów i gości zagranicznych. Przy ciągnącej się wzdłuż portu Via S. Michele znajdują się luksusowe cztero i pięciogwiazdkowe hotele.

Do czasów obecnych w Rapallo zachowało się kilka zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. neoklasycystyczna bazylika św. Gerwazego, XV wieczna wieża strażnicza, XI wieczny kościół św. Stefana i usytuowane na jednym z okolicznych wzgórz Sanktuarium Matki Bożej Montallegro.

Więcej zdjęć TU

Komentuj na Facebooku

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s