Tunezja – SIDI BOU SAÏD

Wioska SIDI BOU SAÏD, to miejsce mieniące się bielą i błękitem. Spacer po jej malowniczych, wąskich uliczkach, wiodących w górę i opadających w dół, dostarcza romantycznych uniesień. Słońce Tunezji nadaje temu miejscu jeszcze większego uroku. Nieprzypadkowo pięknie położona nad Zatoką Tuniską miejscowość nosi nazwę miasteczka artystów.
Nazwę miejscowości można pomylić z podobnie brzmiącą nazwą miasta Sidi Bu Zajd, położonego w środkowej części Tunezji. Sidi Bou Said położone jest kilkanaście kilometrów na północ od Tunisu, nad Morzem Śródziemnym. Miasteczko Sidi Bou Said jest całe w biało-niebieskich kolorach. Kaskadowo usytuowane na zboczach, pobielone domy z niebieskimi okiennicami i drzwiami ciągną się do niewielkiej plaży. Kwitnące, wielokolorowe kwiaty wokół domów dodają uroku, a ich barwy na takim tle wydają się bardziej wyraziste. Podobny klimat oferuje m.in. greckie Santorini.
Początki osady sięgają pierwszych lat dominacji arabskiej. Wybudowano tu wówczas fortecę, na której miejscu dzisiaj wznosi się latarnia morska. Przez wiele wieków do wioski mieli wstęp wyłącznie muzułmanie. Jej uroki odkryli bogaci francuscy koloniści, którzy doceniając nieprzeciętne walory wioski dołożyli starań, aby zachować unikalny charakter miejsca. W rezultacie osada zachowała się w prawie nienaruszonym stanie. Nic więc dziwnego, że cieszyła się wielkim powodzeniem wśród artystów, szczególnie malarzy i pisarzy. Sidi Bou Said odwiedzili Cervantes, Jean Paul Sartre, André Gide, Foucault oraz malarz Paul Klee, którego najwybitniejsze dzieła powstały właśnie w Tunezji. Koloru niebiesko-białego miasteczko nabrało w latach dwudziestych XIX wieku, gdy przybył tu baron Radolphe d’Erlanger, francuski malarz oraz muzykolog i zlecił pomalowanie budynków.
Spacerując brukowanymi uliczkami dociera się na sam szczyt niewielkiego wzgórza, z którego rozpościera się bajeczny widok na Zatokę Tuniską. Na wzniesieniu działa restauracja, do której prowadzą schody, mające specjalne znaczenie. Kto spocznie na nich chwilę ten na pewno jeszcze powróci do Tunezji.

Więcej o Tunezji TU

Więcej zdjęć TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s