Tunezja – KAIROUANU

Kairouan leży na równinie w centrum Tunezji, niemal w równej odległości od morza i gór, ok. 160 km na południe od Tunisu, 57 km na zachód od Susy.

Kairouan, po Mekce, Medynie i Jerozolimie, jest czwartym świętym miastem islamu. Jego nazwa pochodzi od arabskiego słowa al-kajrawan, co oznacza obozowisko. Tutaj bowiem zatrzymały się wojska Ukba Ibn Nafiego, towarzysza proroka Mahometa. Dowódca ogłosił, że wybuduje na tym miejscu miasto, które „po wsze czasy służyć będzie islamowi”.

Kairouan jedno z pierwszych miast Afryki północnej, w którym na stałe zagościł islam, założony został w 671 roku. W latach 800-909 był stolicą afrykańskiego państwa Aghlabidów i na te lata przypada największy rozkwit miasta. W 909 roku Kairouan przeszedł w ręce Fatymidów, którzy przenieśli stolicę do Al-Mahdiji. Od tego czasu miasto zaczęło się chylić ku upadkowi, a w 1057 r. zostało całkowicie zniszczone przez Hilalitów. Nigdy nie odzyskało politycznej pozycji sprzed wieków, mimo to zachowało swe znaczenie jako centrum religijne i święte miasto islamu. Kairouan przez wieki był również prężnym ośrodkiem naukowym świata arabskiego. Istniała tu m.in. sławna szkoła medyczna i filozoficzna.

Medina (nazwa starych dzielnic miast arabskich) w Kairouanie zajmuje 54 ha, a jej przedmieścia 20 ha. Dzielnica prezentuje wszystkie składniki miasta muzułmańskiego. Jest podzielona wąskimi i krętymi ulicami, otoczona murami, które rozciągają się na ponad trzy kilometry. Pierwsze mury zbudowano pod koniec VIII w. Później były wielokrotnie przebudowywane, a ich obecny wygląd to efekt XVIII-wiecznych przeróbek. Najstarsza pośród licznych bram, Bab el-Khoukha z 1706 r., chlubi się wspartym na kolumnach łukiem w kształcie podkowy.

Więcej zdjęć TU

Układ przedmieść jest prostszy, a domy mają bardziej wiejski wygląd. Medina zawiera kilka niezwykłych zabytków, w tym Wielki Meczet, arcydzieło architektoniczne, które służyło jako model dla kilku innych meczetów w Maghreban.

Wielki Meczet, przebudowany w IX wieku, jest nie tylko jednym z głównych zabytków islamu, ale także uniwersalnym arcydziełem architektonicznym. Liczne, ale niewielkie przebudowy nie zmieniły układu tego miejsca modlitwy, który tworzy czworobok 135 m do 80 m. Na jego południowym końcu znajduje się sala modlitewna z 17 navesami podtrzymywana przez marmurowe kolumny Na północy znajduje się ogromny dziedziniec flagowy, otoczony portykami.

Więcej wpisów na temat TUNEZJI

W mieście istnieje ponad setka meczetów. Inny słynny Meczet Fryzjera (Zawija Sidi Sahab) jest oddalony o 1,5 km na północny-zachód od mediny. W budynku mieści się grób Abu Zama el-Belawiego, przyjaciela Mahometa, który nosił przy sobie trzy włosy z brody proroka, dlatego był znany jako Fryzjer, co wyjaśnia pochodzenie nazwy budowli. Osoby wyznające inną religię niż muzułmańska nie mogą go zwiedzać.

Wieki meczet wraz z mediną został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Komentuj na Facebooku

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s