Miłość do klubowych barw

Klubem, może nie tak utytułowanym jak Juventus Turyn, ale mającym liczne grono wiernych kibiców w stolicy Piemontu jest Torino, znany jako „il Toro” czyli „byk”. Założony w 1906 roku przez ponad 40 lat świecił wielkie triumfy. Pasmo sukcesów zostało tragicznie przerwane w 1949 roku.

Klub został założony 3 grudnia 1906 r. Wśród założycieli był m.in. Vittorio Pozzo, późniejszy trener kadry Włoch. Start w rozgrywkach krajowych przerwał wybuch I wojny światowej. Pierwszy tytuł mistrzowski, zdobyty w 1927 r., klub stracił z powodu nieprawidłowości w meczu z Juventusem. Tytuł zdobyty rok później już nie został odebrany. W latach 1943–1949 klub zdobył mistrzostwo kraju pięć razy z rzędu. W tamtym okresie z „Grande Torino”, czyli „Wielkiego Torino”, składała się niemal cała drużyna narodowa. Dla przykładu, w meczu z Węgrami, rozegranym 11 maja 1947 r., barwy narodowe reprezentowało 10 zawodników turyńczyków.

Okres świetności został przerwany 4 maja 1949 r. Tego dnia samolot z piłkarzami powracającymi z towarzyskiego meczu z Benficą Lizbona, rozbił się na wzgórzu we wschodniej części miasta, na którym znajduje się urokliwa Basilica di Superga. Zginęli wszyscy pasażerowie samolotu, niemal cała drużyna. Klub nigdy nie odzyskał dawnej świetności.

Na wzgórzu za bazyliką, wierni kibice klubu licznie gromadzą się w rocznicę tragicznego lotu. Miejsce tragedii jest odwiedzane nie tylko w maju. Za bazyliką powstał rodzaj sanktuarium, odwiedzanego przez cały rok. Nie zapominajmy, że Włosi są jednymi w największych fanów piłki nożnej na świecie.

Komentuj na Facebooku

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s