BOLZANO

Bolzano (Bozen), stolica Autonomicznej Prowincji Bolzano, jest historyczną stolicą południowego Tyrolu. To miasto o typowo tyrolskim charakterze, z gotycką XV-wieczną katedrą o barwnym dachu zwieńczonym ażurową iglicą. Jest pomostem pomiędzy włoskojęzycznym Trydentem a niemieckojęzyczną Górną Adygą.

Początki Bolzano sięgają średniowiecza, kiedy jako miasto targowe przechodziło pod wpływy książąt Tyrolu lub biskupów Trydentu. W XVI wieku dostało się pod panowanie Habsburgów, natomiast pod koniec XVII wieku Bawarii. W 1809 r. Bolzano zostało włączone przez Napoleona do Królestwa Włoch. Po upadku Bonapartego znów do Austrii. Po I wojnie światowej ponownie znalazło się w graniach Włoch. W okresie rządów faszystowskich poddane zostało intensywnej, przymusowej italianizacji. Sprowadzono tysiące włoskich robotników, którzy zmienili proporcje demograficzne w mieście.

Choć oficjalne dane podają, że tylko 25 procent mieszkańców posługuje się językiem niemieckim, to jednak na ulicach można odnieść zupełnie inne wrażenie. Wystarczy wejść w trakcie mszy do katedry. Msze są tam odprawiane w języku niemieckim.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Bolzano, a zarazem jego symbolem, jest wspomniana, piękna Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wybudowano ją w XIII wieku, później była kilka razy przebudowywana. Wewnątrz znajdują się piękne freski, przedstawiające znane postacie podczas modlitwy oraz najróżniejsze legendy. Freski to najprawdopodobniej początek szkoły malarstwa sakralnego, która wywodzi się z Bolzano.

Katedra stoi obok Piazza Walter, z pomnikiem poety Walthera von der Vogelweida, zwanego przedsionkiem miasta. Spacerując po Bolzano docieramy do Piazza delle Erbe z fontanną Neptuna, zaliczaną do 100 najpiękniejszych fontann Włoch.

Atrakcją stolicy południowego Tyrolu jest Via dei Portici, dobrze zachowana, jedna z pierwszych ulic, której powstanie datuje się na XII wiek.

Będąc w Balzano warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico dell’Alto Adige), w którym wystawiona jest mumia prehistorycznego człowieka, „ochrzczonego” imieniem Ötzi, jej wiek określa się na ponad 5 tys. lat. Przydomek pochodzi od nazwy doliny Ötztal w Południowym Tyrolu, w Alpach Ötztalskich, ponad którą znaleziono jego zamrożone w lodowcu alpejskim ciało. Ötzi został znaleziony na wysokości 3210 m n.p.m. przez dwoje niemieckich turystów, Helmuta Simona i jego żonę Erikę, 19 września 1991 roku. Uznali, że ciało należy do zmarłego tragicznie turysty. Wiek Ötziego ustalono dopiero podczas badań w Innsbrucku.

Bolzano leży nad rzeką Eisack (wł. Isarco), której brzegi zostały przekształcone na tereny rekreacyjne i spacerowe.

Więcej zdjęć TU

Więcej na temat moich podróży do Włoch TU

Komentuj na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s