CHORWACJA – Dubrownik

Republika Chorwacji to państwo leżące nad Morzem Adriatyckim, graniczące od południa z Bośnią i Hercegowiną, a także Czarnogórą, od wschodu z Serbią i Węgrami oraz Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej.

Rzeki w Chorwacji środkowej i północnej są duże i należą do zlewiska Morza Czarnego (Sava, Drava, Dunaj). Rzeki, które mają ujście do Adriatyku, są krótkie i o dużych spadkach. W Chorwacji nie ma wielu jezior i są niewielkie.

Chorwacja to jeden z najatrakcyjniejszych i najpiękniejszych regionów wypoczynkowych w Europie, dzięki czystemu i ciepłemu morzu, malowniczym nadmorskim krajobrazom oraz pięknym, pełnym zabytków miastom.

Żeby zakochać się Chorwacji nie trzeba nawet wysiadać z samochodu. Wystarczy pokonać trasę wiodącą wzdłuż Adriatyku. Z jednej strony można podziwiać piękne góry, z drugiej cieszy widok morza, mieniącego się odcieniami błękitu i granatu, z ciągnącymi się nieprzerwanie wysepkami i półwyspami. Wysepek jest w Chorwacji około 1200, mniejszych, większych, porośniętych różnorodną roślinnością, fantazyjnie ukształtowanych, niejednakowo wypiętrzonych.

Góry, woda morska, wyspy i półwyspy, wszystko razem na przestrzeni setek kilometrów, robi ogromne wrażenie.

Podróżując po Chorwacji warto dotrzeć do delty rzeki Neretwa, jedynego tego rodzaju regionu w Chorwacji. Miejscowi nazywają go „chorwacką Kalifornią”. Mająca ok. 218 km długości Neretwa przez Chorwację płynie w swoim końcowym odcinku. Ma źródło w Bośni i Hercegowinie. Na swojej trasie tworzy kotliny i wąwozy, na końcu zaś deltę z dwunastoma odnogami. Pomimo, iż był to teren bagienny, delta została zasiedlona. Ludzie cenili to miejsce ze względu na urodzajne gleby oraz duże ilości ryb w rzece. W dolinie uprawia się warzywa i owoce, w tym mandarynki i pomarańcze. Żyzny region jest zapleczem warzywno-owocowym kraju. Na funkcjonujących tam bazarach można kupić od producentów wyśmienite, regionalne wyroby i przetwory. Nie brakuje świeżych owoców i różnorodnych alkoholi wytwarzanych na ich bazie.

Dubrownik

Dalmacja to kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. Rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku, od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na południu, tworząc pas o szerokości do 50 km i długości około 400 km. Obejmuje również około 1000 przybrzeżnych wysp. Z turkusowym kolorem Adriatyku cudownie kontrastują w Dalmacji góry i klify z wapiennych skał.

Region uznawany jest za turystyczny raj. Tutaj leży Dubrownik, słusznie nazywany Perłą Adriatyku. To jedno z najpiękniejszych w Europie miast średniowiecznych. Nie przez przypadek od roku 1979 znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dubrownik jest rozrzucony na zboczach wzgórz. Jego starówka ukryta jest za wysokimi, starymi murami obronnymi. Mury okalające miasto mają 2 km długości. Od strony lądu mierzą do 25 m wysokości i 4 do 6 m grubości. Cieńsze są od strony morza. Przez lata skutecznie chroniły miasto, a obecnie pozwalają turystom oglądać je z góry.

Większość budowli starego miasta wykonano z kamienia. Jego kamienne uliczki są wręcz niesamowite, a bruk niektórych tak wypolerowany stopami zwiedzających, że można ślizgać się po nich.

Zwiedzanie Dubrownika najczęściej rozpoczyna się od Bramy Pile, najokazalszego wejścia do miasta. Dochodzi się do niej jest przez starą fosę i kamienny most. Za bramą zaczyna się główna ulica, Stradun, biegnącą przez stare miasto. Szeroki bulwar świeci w słońcu niczym tafla lodowiska. Tuż za bramą znajduje się Wielka Studnia Onofria, będąca zakończeniem systemu doprowadzającego od roku 1444 wodę do miasta, która docierała z odległego o 12 km źródła.

Naprzeciw Wielkiej Studni stoi renesansowy Kościół Zbawiciela, jedna z niewielu budowli, jakie przetrwały poważne trzęsienie ziemi w 1667 r. Obok kościoła wznosi się klasztor Franciszkanów.

Idąc głównym bulwarem, od którego po obu stronach odchodzą wąskie uliczki, dochodzi się do gwarnego Placu Luza i stojących przy nim, wartych uwagi, budynków. Na wprost wieża zegarowa, z lewej Pałac Sponza, z prawej kościół św. Błażeja. Bardziej w prawo Pałace Wielkiej Rady i Rektorów, a w głębi katedra.

Pałac Sponza to piękny przykład oryginalnej architektury sprzed trzęsienia ziemi w roku 1677 (pałac przetrwał je).

Lista zabytków i starych budowli o niepowtarzalnej urodzie jest długa. Dubrownik urzeka też klimatem. Żeby poczuć jego atmosferę warto na chwilę usiąść na skraju kamiennej ulicy lub schodach prowadzących do którejś budowli sakralnej.

Więcej zdjęć TU

Komentuj na Facebooku

Więcej na temat Chorwacji TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s