LIGURIA – Portofino

#portofino #liguria #Italia #Włochy

Portofino to mała, pocztówkowa wioska na wybrzeżu liguryjskim. Kolorowe rybackie domki nad malowniczą zatoczką otoczoną wzgórzami, a w niej cumujące luksusowe jachty wskazujące, że miasteczko przyciąga turystów z najwyższej półki.

Miejscowość leży około 25 km na południowy-wschód od centrum Genui. Można się do niej dostać stateczkiem wypływającym z Rappallo. 15 czerwca 2008 roku w Portofino ślub wzięli gwiazda Manchesteru United, Wayne Rooney oraz Coleen McLoughlin. W 2013 roku Chad Kroeger i Avril Lavigne spędzili tam miesiąc miodowy. Kylie Minogue kilkakrotnie odpoczywała w Portofino, m.in. w 2011, 2013 i 2015 roku. A na jednym ze wzgórz swoją posiadłość ma znany włoski polityk, miłośnik bunga-bunga.

Portofino opiewali w piosenkach Engelbert Humperdinck i Fred Buscaglione oraz polskie gwiazdy estrady: Sława Przybylska, Anna German, Katarzyna Groniec oraz Magda Umer, wykonując „Miłość w Portofino” z polskimi słowami Agnieszki Osieckiej.

Miasto było małą rybacką wioską założoną przez Rzymian, dziś uważane jest za jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych na Półwyspie Apenińskim. Zawdzięcza to pięknemu położeniu na skalistym cyplu, między błękitem morza a zielenią klifów. Kolorowymi kamieniczkami odbijają się w wodach zatoki, w której cumują, statki turystyczne i drogie jachty. Dookoła portu ciągnie się promenada (zwana Piazzetta) wzdłuż której zlokalizowane są sklepy najdroższych projektantów oraz wykwintne restauracje i kawiarnie.

W Portofino warto odwiedzić kościół San Giorgio, wzniesiony w miejscu sanktuarium wybudowanego przez rzymskich żołnierzy. W kościele podobno znajdują się szczątki św. Jerzego, według legendy przywiezione tutaj przez miejscowych korsarzy w XII wieku.

Wychodząc z kościoła, kierując się w górę, można dojść do opuszczonego zamku, zbudowanego w XVI wieku. Castello Brown w 1867 roku został przekształcony w willę, którą w 1961 roku kupiło miasto.

Atrakcją jest też Monte di Portofino, stroma góra, wznosząca się 610 metrów nad poziomem morza. W 1977 roku otwarto tutaj park narodowy z pięćdziesięciokilometrową ścieżką dla spacerujących turystów.

Legenda mówi, że pod koniec II wojny światowej niemiecki oficer otrzymał nakaz wysadzenia miasteczka w powietrze, ale pewna przebywająca tu dama poprosiła o jego ocalenie. Na szczęście żołnierz uległ urokowi damy i Portofino przetrwało wojenne akcje niszczenia. Po wojnie region odkryli producenci filmowi i reżyserowie, których zainspirował na tyle, że nakręcono tutaj m.in. sentymentalny film „Al di la delle nuvole” z Johnem Malkovichem i Sophie Marceau (1995 rok) oraz epizod „Mody na sukces” (2002).

Więcej zdjęć TU

Więcej na temat moich podróży do Włoch TU

Komentuj na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s