TEPLICKIE SKAŁY- SKALNE MIASTO

Skalne miasta powstają w wyniku erozji terenu, kiedy niszczeniu ulegają słabsze skały. Jedną z najciekawszych tego typu form stanowią Skały Adrszpasko-Teplickie. Narodowy Rezerwat Przyrody „Skały Adrszpasko-Teplickie” znane jest pod nazwą Skalne Miasto w Czechach.

Teplickie Skalne Miasto znajduje się dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują, w kierunku na Adrszpach i Trutnov. Jest to największy w Czechach tego typu kompleks skalny. Jego powierzchnia wynosi około 1800 ha. Piaskowcowy płaskowyż należy do najbardziej zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach, ale w całej Europie Środkowej.

Kompleks obfituje w liczne, ciekawe formy skalne, takie jak: Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych.

Skalne Miasto stanowi rozległy teren, ze skałami ukształtowanymi głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych, osiągających blisko 100 m wysokości. Trasa zwiedzania liczy 6 km, można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. Jest ona bardzo malownicza, po drodze czekają na turystę przejścia przez głębokie i chłodne skaliste wąwozy, rozległe labirynty i inne atrakcje.

Skalne Miasto urzeka pięknem otaczającej nas przyrody. Od czasu do czasu spacerując po kompleksie mija się potoczki z pływającymi w nich pstrągami.

Dodatkową atrakcją Skalnego Miasta jest kilkunastominutowa przejażdżka łodzią po niewielkim, choć bardzo urokliwym, jeziorku górskim.

Więcej zdjęć TU

Komentuj na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s