Rumunia – Kluż Napoka

Kluż Napoka to stolica Siedmiogrodu, regionu przyłączonego do Rumunii po II wojnie. Jest to region sporny w stosunkach Węgrów i Rumunów. Ci pierwsi roszczą sobie prawa do części terytorium Siedmiogrodu (Transylwanii). W Kluż pomimo, że według oficjalnych statystyk  blisko 80 procent stanowią Rumunii, na ulicach miasta czy w sklepach, słyszy się głównie język węgierski.

Miasto to centrum intelektualne i akademickie współczesnej Rumunii. Miejscami najchętniej odwiedzanymi przez turystów są Plac Rumuński – z katedrą prawosławną i pomnikiem rumuńskiego bohatera narodowego oraz Plac Węgierski – z rzymsko-katolickim, gotyckim kościołem św. Michała. Z Rynkiem Węgierskim sąsiaduje dzielnica uniwersytecka, z kościołem akademickim (św. Trójcy) i budynkami uniwersyteckimi.

Starówka typowa dla Rumunii, ale chyba też wielu miast polskich, czyli parę starych kamienic, obok coś wybudowanego po wojnie, w mało ciekawej architekturze. Oczywiście i tu mieszanka zabytków już odrestaurowanych oraz kamienic czekających na swoją kolejkę. Najciekawszą częścią starej części miasta jest deptak, nazywany Bulwarem Bohaterów, łączący Teatr Narodowy z głównym placem miasta, pełen secesyjnych kamienic.

O ile w dużych, polskich miastach cieszą oko kolorowe, zmienione w ostatnich latach, podczas ocieplania, elewacje budynków to w biedniejszej Rumunii nadal dominuje komunistyczna szarzyzna. Widać to m.in. Kluż. Kto zapomniał, jak wiele zrobiono w Polsce po roku 1989 i jak było u nas w PRLu, musi odwiedzić Rumunię. O ile rewitalizacja „blokowisk” odbywa się w Rumunii ospale, to budownictwo sakralne rozwija się dynamicznie.

Więcej na temat Siedmiogrodu TU

Więcej zdjęć na Facebook TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s